Myślisz o kupnie nieruchomości w miejscu, gdzie świeci słońce, jest ciepło i słychać szum morza? A może myślisz o inwestowaniu w nieruchomości w zagranicznym kraju? Jakiekolwiek motywy Tobą kierują, dobrze, że do nas trafiłeś! Z przyjemnością doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jednak zanim przejdziemy do sedna sprawy – kilka słów dlaczego właśnie Hiszpania?

Hiszpania to kraj o bogatej tradycji i historii. Większość z nas, kiedy myśli „Hiszpania”, widzi piękne plaże, słońce i zadowolonych turystów. Wszystko się zgadza – Hiszpania opiera większość swojego PKB właśnie na turystyce. Jednak to kraj, który kryje w sobie o wiele więcej. Ludzie są tutaj otwarci, weseli i chętni do pomocy. Kuchnia śródziemnomorska to najlepsza i najzdrowsza kuchnia świata, przez którą Wasze kubki smakowe oszaleją. Wybór świeżych ryb, owoców morza, doskonale przygotowanych potraw mięsnych, a także soczystych owoców i warzyw sprawia, że na nowo odkryjesz stare smaki. Hiszpanie uwielbiają spędzać czas w gronie rodziny lub przyjaciół, celebrując posiłek i spędzając w ten sposób długie godziny – przy winie i dobrym jedzeniu. W niektórych regionach często towarzyszą temu występy flamenco lub muzyki na żywo, co tworzy niesamowitą atmosferę. Hiszpania to również kraj na piesze wycieczki: po górach i po równinach, które rozciągają się po całej Hiszpanii. Wszelkie sporty, na które w Polsce kończy się szybko sezon, w Hiszpanii można uprawiać przez cały rok. Mowa tutaj zarówno o sportach typu bieganie, tenis czy jazda rowerowa (duża część moich klientów to zapaleni rowerzyści), jak i sportach wodnych – kitesurfing, windsurfing, nurkowanie, paddle surf i wiele innych. Osoby, które są miłośnikami historii, znajdą tu mnóstwo miejsc, które opowiadają o dziejach Hiszpanii – na każdym kroku zauważyć można wpływy arabskie i rzymskie. O Hiszpanii można opowiadać godzinami, ale wróćmy do nurtu głównego, a mianowicie zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Przed rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości marzeń warto zadać sobie pytanie, jakie są nasze potrzeby i wymagania. Czy powinien to być dom, mieszkanie, penthouse? Ile ma mieć sypialni? Jaka odległość od plaży? Jaki budżet chciałbyś przeznaczyć na ten zakup? Na kiedy planujesz zakup? Pytań w trakcie rozmowy nasuwa się o wiele więcej, natomiast te wymienione są podstawowymi.

Następnie otrzymasz ode mnie propozycje, które powinny spełnić Twoje oczekiwania. Należy zawsze pamiętać, że oferty, o których rozmawiamy dzisiaj, już jutro mogą być nieaktualne, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej określić datę przylotu do Hiszpanii w celu obejrzenia proponowanych nieruchomości.

Wybieramy kilka najlepszych oferty i umawiamy wizytę – zazwyczaj są to maksymalnie 2 dni wizyt, podczas których oprowadzam Cię nie tylko po nieruchomościach, ale pokazuję również okolicę.

 

Kiedy już wybierzesz zwycięską ofertę, podpisujemy umowę rezerwacyjną. Zawierają się w niej m.in. dane osobowe obu stron, warunki cenowe zakupu nieruchomości oraz klauzule zabezpieczające klienta. Umowa ta zazwyczaj zawierana jest na maksymalny okres 2 miesięcy. W międzyczasie przygotowujemy dokumentację niezbędną do przygotowania aktu notarialnego, a także otwieramy Twoje konto bankowe i wyrabiamy numer NIE.

 

Numer NIE to identyfikator fiskalny obcokrajowców. Jest wiele sposobów na wyrobienie go. Można to zrobić w Ambasadzie Hiszpańskiej (czas całej procedury ok. 2 miesiące) w Polsce lub na miejscu, na posterunku policji w Hiszpanii. Z moją pomocą wyrobienie numeru NIE trwa jeden dzień. Numer NIE potrzebny jest m.in. do rozliczeń podatkowych w Hiszpanii, otwarcia konta bankowego.

 

A jeśli mowa o podatkach, poniżej orientacyjne koszty okołotransakcyjne, na które trzeba się przygotować w związku z zakupem nieruchomości w Hiszpanii.

 

– 8% (w regionie Murcja) lub 10% (w regionie Walencja) podatku od wartości zakupu nieruchomości,

– 1500 € – 2000 €  kosztów notarialnych

–  ok. 1500 €  obsługa prawna i tłumaczenie aktu notarialnego.

Po dokładniejsze wyliczenia, zachęcam do kontaktu, ponieważ każdy przypadek jest inny i koszty w zależności od danej sytuacji mogą się różnić.